نام دانشگاه علم وصنعت از اسامی زیبائی شکل گرفته که پیوند دانش را تولید تداعی می کند . 
این دانشگاه در ارائه مقالات علمی برای مجامع علمی داخلی و بین المللی و نشریات معتبر جهانی ، شرکت در مسابقات علمی بین المللی همچنین در ارائه خدمات و امتیازات برای دانشجویان ممتاز و نخبه خود کم نظیر است . دانشگاه علم و صنعت از مراکز تحقیقاتی متنوع بهره مند است که در ارتباط با بخش های تولیدی و صنعتی پیوند های خوبی را برقرار کند. 

اطلاعات عمومی دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1308 با عنوان موسسه ای ایرانی برای آموزش عالی فنی تاسیس شد . 
در سال 1357 نشان دانشگاه به آن تعلق گرفت و از آن زمان به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین دانشگاههای مهندسی و علمی جمهوری اسلامی ایران شهرت ملی گرفت که برنامه های تحصیلی ناپیوسته و تکمیلی را ارائه می کند . با قرار گرفتن موقعیت این دانشگاه در شمال شرق تهران و روابط آن با اطراف محیط فرهنگی و تفریحی مناسبی را فراهم می کند تا برای یک موسسه تحقیقاتی بزرگ تر مناسب کار باشد فضای دانشگاه شامل کلاسهای درس ،آزمایشگاه ها ، کتابخانه ها ، خوابگاهها و امکانات تفریحی با 37 ساختمان بزرگ با مساحتی در حدود 42 هکتار زمین پهناور است. 

خدمات

امکانات فضای دانشگاه که برای دانشجویان و کارکنان دانشگاه وجود دارند عبارتند از : مسجد ، مرکز پلی کلینیک عمومی ، بخش قلب (قلب شناسی) ، چشم پزشکی ، پزشکی زنان ، پوست ، دندانپزشکی (مسئولیت بیمه دانشجویان بین المللی در زمینه های درمانی خود در این دانشگاه به عهده خودشان است )، اداره پست ، بانک ، کتابفروشی و لوازم التحریر ، صحافی ، خدمات تایپ وفتوکپی ، آتلیه عکاسی ، رستورانهای سلف سرویس و بوفه های اغذیه مجزا برای دانشجویان دختر و پسر ، رستورانهای اعضای علمی و کارکنان اداری ، مغازه کفاشی ، آرایشگاه ، اتوشویی ، نانوایی ، سوپر مارکت دانشجویان ، سوپر مارکت کارکنان ، مهد کودک 
از ابتدای تشکیل موسسه آموزشی عمومی ، دانشگاه علم و صنعت ایران زیر نظر وزارت علوم وتحقیقات و فناوری اداره می شود . رئیس دانشگاه با معاونت چهار نایب رئیس در امور آموزشی ، تحقیقی ، اداری و مالی و امور دانشجوئی و فرهنگی مسوول سازماندهی و سرپرستی امور دانشگاه است . 
دانشگاه علم و صنعت ایران 361 عضو هیئت علمی و چندین آزمایشگاه حرفه ای و مراکز تحقیقاتی می باشد که در حیطه علوم پایه و نظام فنی و مهندسی و تدریس زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی مدارجی را عرضه می کنند . دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از فعال ترین دانشگاههای جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارائه آموزش های فارغ التحصیلی و ناپیوسته است که در برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شوند. 
بر اساس اظهار کمیسیون های بررسی تنظیم شده وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ، سه مرکز دانشگاهی تحقیقاتی از سوی دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان مراکز آموزشی عالی در کشور تاسیس شده اند که عبارتند از : 

منابع آبی علوم الکترونیک (Hyclro structures) مواد پیشرفته

دانشگاه علم و صنعت ایران اخیرا سیستم ICT را ایجاد کرده است . این سیستم خواهان حمایت و کمک به اعضای هیئت علمی ، دانشجویان و محققان خصوصی با ایده های ابتکاری است تا در زمینه های علوم رو به رشد مانند علوم کامپیوتر ، مهندسی چند رسانه ای ، مهندسی IT ، مخابرات ماهواره ای و مهندسی پزشکی و غیره تاثیر بسزائی داشته باشد . این مرکز شرکت های تازه تاسیس را تقویت می کند تا در میادین تجاری رقابتی پیشرفت داشته باشند . 
در حال حاضر بیش از 6500 دانشجو در دانشگاه علم و صنعت ایران در دو گروه ، 11 دانشکده و بیش از 90 زمینه تحصیلی آموزش می بینند . از زمان تاسیس این دانشگاه بیش از 27000 دانشجو فارغ التحصیل شده اند که 3000 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 100 نفر در مقطع دکتر ادامه تحصیل داده اند . 
سال تحصیلی در دانشگاه علم و صنعت ایران به دوره های 6 ماهه تقسیم می شود . برنامه های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه در 150 آزمایشگاه بسیار مجهز که 50 آزمایشگاه تحقیقاتی را شامل می شود ، حمایت می کند . 
اهداف ارائه برنامه های فارغ التحصیلی همه در یک جهت مشترک قرار دارند و آن اینست که بهترین امکانات را در اختیار دانشجویان قرار می دهند و شایسته ترین کارکنان را به کار گیرند تا داوطلبان فارغ التحصیل را برای فعالیت های تحقیقی فرهنگی آماده سازند و نیز محققان خصوصی را تربیت کنند تا در مراکز عمومی و خصوصی فعالیت کنند. 
دو شعبه مربوط به دانشگاه علم و صنعت ایران در شهرهای اراک و بهشهر وجود دارد . این شعبات وسیله ای برای همکاری با صنعت داخلی و پیشرفت تحقیقات و توسعه شهرهای مذکور است. ویژگیهای خاص دانشگاه علم و صنعت

 

تاسیس تنها دانشکده مهندسی در خاورمیانه با حمایت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تاسیس اولین دانشکده مهندسی خودرو در ایران با مشارکت سازمان گسترش و نو سازی صنایع ایران تاسیس مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات با همکاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات تاسیس تنها موسسه کامپوزیت ایران با مشارکت نهاد ریاست جمهوری راه اندازی سیستم آموزش مجازی و پذیرش دانشجو در سه رشته مهندسی فناوری اطلاعات ، مهندسی کامپیوتر – نرم افزار و علوم کامپیوتری انتخاب دانشگاه به عنوان قطب علمی در سه گروه از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از جمله : الکترونیک ، مواد پیشرفته ، سازه و سازه های هیدرولیکی انتشارات پنج مجله تخصصی و بین المللی برای اولین بار در کشور کسب رتبه اول در میان دانشگاههای تخصصی کشور در ارتباط با صنعت اولین و تنها گنجینه محصولات تحقیقاتی دانشگاه در بین دانشگاههای کشور افتتاح و راه اندازی کلینک صنعتی برای اولین بار در کشور در بین دانشگاههای فنی و مهندسیمعرفی دانشکده ها

دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت دانشکده معماری وشهرسازی دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی شیمیایی دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعتامکانات ورزشی

 


امکانات ورزشی دانشگاه علم وصنعت ایران از سه بخش ورزشی برای ورزشهای داخلی مثل بسکتبال ، والیبال وغیره و یک استادیوم فوتبال تشکیل می شود . همچنین تیمهای فعال دانشجویی دختر و پسر زیادی وجود دارند . این تیمها عبارتند از : فوتبال ، بسکتبال، والیبال، تکواندو ، جودو ، کاراته ، پینگ پنگ ، شطرنج ، بدمینتون ، کشتی ، کونگ فو ، وزنه برداری ، شمشیر بازی ، کوهنوردی ، تیر اندازی ، تنیس ، بدنسازی و دو برای دانشجویان پسر و رشته های بسکتبال ، والیبال ، تکواندو کاراته ، پینگ پنگ ، شطرنج ، بدمینتون ، کوهنوردی ، تیراندازی ، تنیس ، شنا ، آمادگی جسمانی و دو برای دانشجویان دختر . همچنین یک تیم فوتبال آماده مسابقه نیز وجود دارد . تشکل ها

جامعه اسلامی دانشجویان انجمن اسلامی دانشجویان بسیج دانشجوئی جهاد دانشگاهیامکانات خوابگاهی

در داخل و خارج از فضای دانشگاه ، خوابگاههایی برای دانشجویان مجرد ، دختر و پسر و برای دانشجویان متاهلی که با خانواده شان زندگی می کنند ، وجود دارد . یازده بلوک (ساختمان ) و 5 خوابگاه در مجاورت دانشگاه واقع شده اند که محیط خوبی را برای اقامت دانشجویان بین المللی فراهم می کند . مسکن خوابگاهی برای کلیه دانشجویان بین المللی که در رشته های تحصیلی علم و صنعت ایران ثبت نام کرده اند . 
مجموعه خوابگاه دانشگاه علم وصنعت: 

کوی بسیج ، پسران مجرد – شامل بلوک های 3 و 4 و 5 و 6 و 7 و 8 کوی بسیج ، دختران مجرد – شامل بلوک های 1 و 2 و 9 کوی بسیج ، دانشجویان متاهل : شامل دو بلوک واقع در شمال شرقی پردیس دانشگاه خوابگاه حکیمیه : این خوابگاه پسران مجرد خوابگاه رشیدیه : این خوابگاه پسران مجرد خوابگاه مجیدیه : این خوابگاه پسران مجرد و جانبازان متاهل خوابگاه فرجام : این خوابگاه جهت استفاده دانشجویان ممتاز ( پسر ) است . خوابگاه جشنواره : این خوابگاه جهت استفاده دانشجویان دکتری است .