دانشگاه اراک

تأسیس

1350

نوع

دانشگاه عمومی

بنیانگذار

عبدالکریم قریب

رئیس

دکتر سعید حمیدی

معاون آموزشی

دکتر محمدرضا جعفری

معاون دانشجویی

دکتر علیرضا بهرامی

معاون پژوهشی

دکتر علیرضا فضلعلی

شعبه‌ها

دانشکده فنی مهندسی محلات

ارائه دهنده رشته‌های

فنی و مهندسی، علوم انسانی،علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی

هیئت علمی

177 نفر

کاردانی

بلی

کارشناسی

بلی

کارشناسی ارشد

بلی

دکترا

بلی

مکان

اراک

وابسته به

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وب‌گاه

http://www.araku.ac.ir/

 

دانشگاه اراک یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایران و یکی از دانشگاه‌های دولتی شهر اراک است. موقعیت فیزیکی این دانشگاه به گونه‌ای است که به دو دانشگاه مجزا تقسیم گردیده و دانشکده علوم پایه در مجتمع دانشگاهی در حال احداث شهر اراک در کمربندی اراک در منطقه‌ای بین سردشت و سنجانواقع شده که در این مجتمع تمام امکانات دانشگاهی در حال احداث می‌باشد و دارای امکانات مطلوبی می‌باشد. و دیگری که همان دانشگاه قدیمی شهر اراک به حساب می‌آید در مرکز شهر در کنار پارک امیرکبیر می‌باشد و دانشکده علوم انسانی در این مکان قرار دارد. هم اکنون دارای دو شعبه یکی در کنار پارک امیر کبیر و یکی در واحد پردیس واقع در سردشت است که هم اکنون دو دانشکده فنی و مهندسی و علوم پایه در این مکان قرار دارند.

محتویات

 

1تاریخچه 2دانشکده‌ها 3نخبگان برجسته 4خوابگاه‌ها 5اعتراض به دیوارکشی در بوفه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک 6جستارهای وابسته 7منابع 8پیوند به بیرون

تاریخچه

در سال 1350 تعدادی از اساتید دانشگاه تهران و دانشسرای عالی سابق، مقدمات تاسیس یک موسسه آموزش عالی خصوصی را در اراک ایجاد نمودند و در مهرماه همان سال، فعالیت این واحد آموزشی در چهار رشته فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی با پذیرش 480 دانشجو با نام «مدرسه عالی مرجان» در محلی استیجاری آغاز شد. این موسسه در اواخر سال 1351 با نام «مدرسه عالی علوم اراک» وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران و با مدیریت دولتی و با افزودن رشته ریاضی به فعالیت خود ادامه داد. در آذرماه سال 1368 این موسسه به طور مستقل و با عنوان «دانشگاه تربیت معلم اراک» فعالیت خود را پی گرفت. این دانشگاه در سال 1370 در رشته علوم تربیتی با گرایش تکنولوژی آموزشی و در رشته دبیری الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال 1371 و 1373 به ترتیب زبان انگلیسی و رشته‌های دبیری ادبیات عرب و تربیت بدنی اقدام به پذیرش دانشجو نمود. همچنین با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد شیمی با سه گرایش شیمی آلی، شیمی معدنی و شیمی تجزیه در سال 1373 شروع به فعالیت نمود و پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته‌های فیزیک و ادبیات فارسی از سال تحصیلی 1378 آغاز گردید. علاوه بر این به منظور استفاده بهینه امکانات آموزشی دانشگاه از سال 1369 در چهاررشته فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و ادبیات فارسی نیز اقدام به پذیرش دانشجوی شبانه نمود. در سال 1375 با تصویب طرح جامع (دانشگاه تربیت معلم )به (دانشگاه اراک) تغییر یافت. طرح جامع دانشگاه اراک با مساحت 382 هکتار شامل پنج دانشکده علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر معماری و فنی ومهندسی ادامه یافت و همچنین امکانات جانبی شامل سالن ورزشی، سلف سرویس، مسجد، فضای سبز. ودر حال حاضر دانشکده های علوم پایه،ادبیات و علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی وفنی و مهندسی فعال می باشد. دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه توسعه یافته و جامع در حال حاضر دارای 4 دانشکده و تعداد 85 رشته تحصیلی از جمله : 1رشته کاردانی، 1 رشته کارشناسی ناپیوسته و 29 رشته کارشناسی پیوسته و 44 رشته کارشناسی ارشد و 10 رشته دکتری می باشد و بصورت روزانه و شبانه نسبت به تربیت دانشجویان و تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص برای اداره و توسعه ایران اسلامی اقدام می نماید.

از مهرماه 1391 شعبه محلات دانشگاه اراک در سه رشته مهندسی علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار و مهندسی صنایع دانشجو می‌پذیرد. 

دانشکده‌ها

دانشگاه اراک دارای چهار دانشکده است. علوم پایه، ادبیات، کشاورزی، فنی و مهندسی

نخبگان برجسته

از میان نخبگان برجسته می‌توان به
دکتر سعید امانی (شیمی)
دکتر محمد نشوادیان (ریاضی)
دکتر اکبر زنده نام (فیزیک)
دکتر بیژن فرخی (فیزیک)
دکتر محمد سلیمان نژاد (شیمی- فیزیک)
اشاره کرد. امانی، استاد برجسته شیمی معدنی است. نشوادیان از شاگردان غلام حسین مصاحب و زنده نام متخصص برجستهٔ لیزر و اپتیک است. فرخی از برترین فیزیک‌دان‌های نظری است که تخصص در علم پلاسما دارد. سلیمان نژاد استاد برجسته شیمی کوانتومی و شیمی محاسباتی است و دارای بیش 200 مقاله چاپ شده می باشد.

خوابگاه‌ها

دانشگاه اراک، دارای سه مرکز خوابگاهی است. خوابگاه شهید غلام رضا رضایی (برادران)، خوابگاه امیرکبیر (برادران) و خوابگاه الزهرا (خواهران). خوابگاه الزهرا، نسبتاً فضای کافی و مطلوب دارد. خوابگاه امیرکبیر در کنار پارک امیرکبیر واقع شده است. در سی ام خرداد ماه سال 1394 حادثه ی آتش سوزی در خوابگاه پردیس شهید غلام رضا رضایی واقع در سردشت اتفاق افتاد که خوشبختانه به کسی آسیب جدی نرسید.

اعتراض به دیوارکشی در بوفه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اراک

در دانشگاه اراک دراعتراضی که در صبح روزشنبه بیست وسوم آبان ماه 88 و پس از آن صورت گرفت دانشجویان متوجه شدند، مسئولین روز پنج شنبه و در حالیکه دانشگاه تقریباً نیمه تعطیل بوده اقدام به دیوارکشی در بوفه دانشکده فنی به منظور جداسازی دختران و پسران نموده‌اند. پس از این موضوع آنان با تجمع در این محل خواستار برداشته شدن این دیوارها شدند و مسئولین دانشگاه نیز در صدد مذاکره با آنان بر آمدند. اما چون مذاکرات، خواسته‌های دانشجویان را تامین نکرد دانشجویان اقدام به از میان برداشتن دیوارها نمودند. بعد از این اعتراضات و در پی اعتراضات دیگر مقارن بااعتراضات پس از انتخابات چهره‌های شاخص اعتراضات دانشجویی با احکام تعلیق از تحصیل به مدت یک ترم تا یک سال روبرو گردیدند. `