دانشگاه سیستان و بلوچستان

دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

تأسیس

1353

نوع

دانشگاه عمومی

رئیس

علیرضا بندانی 

هیئت علمی

364

دانشجویان

20000

مکان

زاهدان

وب‌گاه

http://www.usb.ac.ir

 

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان دانشگاه مادر در منطقه جنوب شرق کشور می‌باشد و یکی از مجهزترین دانشگاه‌های سراسر کشور است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1353 تحت عنوان دانشگاه بلوچستان آغاز کرد.

هم اکنون سرانه فضای سبز در دانشگاه سیستان و بلوچستان 35 متر مربع برای هر نفر است و این در حالی است که میانگین همین سرانه در سایر مراکز کشور 7 متر مربع برای هر نفر است.

محتویات

  

1تاریخچه 2تعداد رشته 3دانشکده‌ها 4پژوهشکده‌ها 5تعداد دانشجویان 6فارغ التحصیلان برجسته 7اساتید نامدار 8رتبه 9فعالیت‌های بین‌المللی 9.1تفاهم نامه‌ها 9.2برگزاری دوره‌های تحصیلی مشترک 9.3عضویت در مجامع علمی بین‌المللی 9.4انتشار مجلات علمی و پژوهشی 10زیباترین دانشگاه کشور 11رؤسای دانشگاه 12سرود رسمی دانشگاه 13منابع 14پیوند به بیرون

تاریخچه

این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1353 تحت عنوان دانشگاه بلوچستان با گشایش رشتهٔ راه و ساختمان در قالب دانشکده فنی و مهندسی در شهر زاهدان آغاز کرد. سپس در سال 1356 دانشکده دریانوردی و علوم دریایی چابهار تأسیس شد و در سال‌های 1365و 1368 به ترتیب دانشکده‌های علوم پایه و کشاورزی زابل شروع به کار نمود. سرانجام در سال1370 پیرو مصوبهٔ شورای گسترش آموزش عالی مبنی بر ادغام دانشگاه‌های تربیت معلم شهرستان‌ها در دانشگاه‌های محلی، دانشگاه تربیت معلم زاهدان با دارا بودن بیش از 2000 دانشجو در 9 رشته/ گرایش با دانشگاه سیستان و بلوچستان ادغام شد. رشته‌های علوم پایه دانشگاه تربیت معلم زاهدان به دانشکده علوم دانشگاه سیستان و بلوچستان پیوستند و رشته‌های علوم انسانی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی را تشکیل دادند. یکی از افتخارات این دانشگاه در طول مدت فعالیتش ایجاد شاخص‌ها و توانمندی‌های لازم در جهت ایجاد دانشگاه‌های مستقل زابل و دریانوردی و علوم دریایی چابهار است، به طوری که در سال 1377 دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی زابل و در سال 1381 دانشکده دریانوردی و علوم دریای چابهار به عنوان «دانشگاه زابل»، ‍و «مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی چابهار» مستقل شدند.

تعداد رشته

رشته / گرایش‌های این دانشگاه در حال حاضر در مقاطع مختلف روزانه، شبانه جمعاً 165رشته گرایش است که از این تعداد50 رشته / گرایش در مقطع کارشناسی ارشد 19 رشته گرایش در مقطع دکتری است.

دانشکده‌ها[

 

دانشکدهٔ هنر دانشگاه سیستان و بلوچستان.

 

میدان اصلی دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

سلف سرویس دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

سالن همایش‌های امام رضا دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

محوطه دانشگاه سیستان و بلوچستان

 

دانشگاه سیستان و بلوچستان

این دانشگاه دارای 12 دانشکده، یک مرکز آموزش عالی و 5 پژوهشکده و یک مجتمع آموزشی به شرح زیر است:

دانشکده مهندسی شهید نیکبخت دانشکده علوم پایه- سازمان مرکزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی- تربیت معلم سابق دانشکده اقتصاد و علوم ادارای- ساختمان بعثت دانشکده هنر و معماری دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی-ساختمان کمال دانشکده تربیت بدنی دانشکده برق و کامپیوتر دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی-ساختمان کمال طبقه سوم دانشکده کشاورزی ومنابع طبیعی (سراوان) دانشکده الهیات دانشکده ریاضی

پژوهشکده‌ها

پژوهشکده علوم زمین وجغرافیا پژوهشکده مطالعات شبه‌قاره و آسیای جنوبی پژوهشکده معدن (درشرف تأسیس) پژوهشکده نانوفناوری مرکز پژوهشی سیستم‌های فازی

تعداد دانشجویان

تعداد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 17 هزار نفر و تعداد دانش آموزان در مقاطع مختلف نزدیک به20000 نفر است. این دانشگاه دارای هیأت امناء مستقل است و با توجه به احراز شاخص‌های لازم جهت ایجاد هیأت ممیزه مستقل، از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1384 هیأت ممیزه مستقل این دانشگاه نیز تأسیس شد.

فارغ التحصیلان برجسته

لازم به ذکر است که پروفسور آرین قلی پور عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه تهران و مولف کتابهای بسیاری در حوزه مدیریت و چهره برجسته این رشته از فارغ التحصیلان دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشد.

اساتید نامدار

این دانشگاه در رشته‌های مختلف علوم پایه، مهندسی و علوم انسانی از اساتید مختلفی برخورداراست که بعضی از اعضای هیات علمی آن به مرتبه استادی بعضی به دانشیاری نایل شده‌اند. میتوان از اساتید به نام این دانشگاه به پروفسور بندانی(استاد دانشگاه تهران و عضو هییت علمی دانشگاه زاهدان)/مرحوم پروفسور خشنودی/پروفسور آتشی/پروفسور شهرکی و دیگر اساتید به نام دیگر و همچنین اساتید مدعو به نام که مشغول تدریس در این دانشگاه هستند نیز میتوان به دکتر رضا تهرانی(استاد مدیریت دانشگاه تهران به عنوان استاد مدعو دانشگاه)/ دکتر بهلول علیجانی(چهره برجسته جغرافیا و استاد مدعو دانشگاه) و پروفسور یزدی فر از دانشگاه شیفلد در رشته حسابداری نیز اشاره کرد.

رتبه

مرتبه این دانشگاه در سال 1384 براساس 26 شاخص تعیین شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه «در حال توسعه» به دانشگاه «توسعه‌یافته» ارتقا یافت و این امر موجب ترقی رتبه دانشگاه شد. در حال حاضر دانشگاه سیستان و بلوچستان از نظر تشکیلاتی جزو دانشگاه‌های ردیف (الف) دانشگاه‌های کشور است. این دانشگاه در سال 1384 در بین حدود 477 دانشگاه دولتی، علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و... در ردیف سی و چهارم دانشگاه های ایران است.

فعالیت‌های بین‌المللی

این دانشگاه در عرصه فعالیت‌های بین‌المللی توانسته است اقدامات زیر را به انجام برساند:

تفاهم نامه‌ها

ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه سیستان و بلوچستان

امضا تفاهم نامه با دانشگاه توکیو ژاپن در سال 1376 امضا تفاهم نامه با دانشگاه جواهر لعل نهرو در سال 1381 امضا تفاهم نامه با دانشگاه بلوچستان جمهوری اسلامی پاکستان در سال 1382 امضا تفاهم نامه با دانشگاه فناوری اطلاعات و علوم مدیریتی بلوچستان جمهوری اسلامی پاکستان یادداشت همکاری با سازمان تبادلات علمی آلمان در سال 1384 یادداشت همکاری با دانشگاه هامبورگ آلمان در سال 1383 موافقت نامه همکاری با گروه زبان‌شناسی دانشگاه اپسالای سوئد در سال 1383 یادداشت همکاری یا گروه آناتومی و بیولوژی سلولی دانشگاه مک گیل کانادا در سال 1385 امضا تفاهم نامه با دانشگاه کراچی امضا پیش نویس تفاهم امه با دانشگاه دهلی امضا تفاهم نامه با دانشگاه ولونگونک استرالیا امضا تفاهم نامه با دانشگاه بلوچستان پاکستان

برگزاری دوره‌های تحصیلی مشترک

دکتری زمین‌شناسی با دانشگاه پیشاور پاکستان دکتری آمار با دانشگاه لاهور پاکستان دکتری زبان‌شناسی با دانشگاه اپسالای سوئد ایجاد کرسی‌های زبان‌شناسی در دانشگاه اپسالای سوئد و هامبورگ آلمان

عضویت در مجامع علمی بین‌المللی

عضویت در اتحادیه جهانی دانشگاه‌ها عضو کمیته علوم تکنولوژی کشورهای اسلامی عضو کمیسیون علوم و تکنولوژی برای توسعه پایدار در آسیای جنوب شرق

انتشار مجلات علمی و پژوهشی

انتشار دو مجله علمی پژوهشی و توسعه و مجله علمی - پژوهشی سیستم‌های فازی که مجله سیستم‌های فازی در ردیف مجلای ISI بوده و به زبان لاتین منتشر می‌شود. از دیگر مجلات علمی - پژوهشی این دانشگاه می‌توان به مجله جغرافیا و توسعه، مجله پژوهشهای تاریخی ایران و اسلام، مجله نانو و مجله علوم تربیتی و روانشناسی، مجله علوم مهندسی، مجله اقتصاد و مدیریت، مجله زبان و آموزش زبان انگلیسی، مجله باستان شناسی مجله پژوهشهای ادب غنایی و مجله شبه قاره هند(ویژه ادبیات)اشاره نمود.

زیباترین دانشگاه کشور

دانشگاه سیستان و بلوچستان بعنوان دانشگاه مادر در منطقه جنوب شرق شناخته شده است. این دانشگاه که در منطقه سیستان و بلوچستان قرار دارد یکی از دانشگاههای نسبتاً بزرگ کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای زیباترین پردیس که شامل 5 پارک اصلی با غرفه‌ها و رستوران‌های مختلف و بیش از 20 بوستان مطالعه است.

رؤسای دانشگاه

رییس

دوره مسئولیت

محل اخذ دکترا

رشته

دکترامیر گمشادزهی

1357-1359

 دانشگاه برایتون انگلیس

ریاضی

دکتر حبیب‌الله دهمرده

1367-1377

 دانشگاه آکسفورد

ریاضی

دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی

1377-1382

 دانشگاه ؟

زبان و ادبیات انگلیسی

دکتر احمد اکبری

1382-1390

 دانشگاه ایالتی اورگن

اقتصاد کشاورزی

دکتر علیرضا رضوانی

1390-1393

 دانشگاه کارلتون

شیمی معدنی

دکتر علیرضا بندانی

هم اکنون-1393

 دانشگاه ریدینگ انگلستان

گیاه پزشکی

سرود رسمی دانشگاه

از بلندای قاف کوه خدا / تا ستیغ آتشفشان تفتان

می ترواد انوار سبز روشنی/ بر جبین دانشگاه سیستان و بلوچستان

از شکوه دیرینه تو سربلند / میهن شکفته در بر شهیدان

در پناه قرآن

طره زد چو گل از کرانه امید / سرزمین دریا تباران ای ایران